Blok želi na nove temelje postaviti i strategiju razvitka elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske. Vrijedeća Strategija, koja uključuje i razvitak elektroenergetskog sustava, usvojena je 2009. godine. Međutim, nikad nije usvojen odgovarajući provedbeni dokument, pa se danas može kazati kako je ona neprovediva i uvelike bespredmetna. Između ostaloga, prognoza porasta potrošnje električne energije u potpunosti je promašena zbog nastupa gospodarske krize, ali i zbog sve veće primjene mjera energetske učinkovitosti. Umjesto planiranoga značajnog porasta potrošnje električne energije dogodila se stagnacija potrošnje, a mnogi planirani proizvodni objekti pokazali su se u ovom trenutku nerealnima. Najavljena je izrada i usvajanje nove Strategije, ali se još ne zna kad će započeti rad na tom dokumentu. U ovom trenutku moguće je dati određene planske parametre temeljem aktualnih desetogodišnjih planova razvitka prijenosne/distribucijske mreže, u razdoblju 2017.-2026., koje za Blok, skupa s nacionalnim vlasništvom nad Hrvatskom elektroprivredom d.d., predstavljaju temeljno polazište.